• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Afganistan eski Cumhurbaşkanı Karzai seçimlere karşı

Afganistan eski Cumhurbaşkanı Karzai seçimlere karşı

  • 4 Months ago
  • 0

Kabil’deki tek medya toplantısında konuşan Afganistan Daha önceki hükümet Başkanı Hamid Karzai, yaklaşmakta var olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı çıktı. Karzai, Afganların seçenek problemleri üzerinde denetim sahibi olmadığını ve yabancıların, özellikle de ABD’nin seçenek sürecini denetim ettiğini argüman etti.

Afganistan’ın Daha önceki cumhurbaşkanı, barış sürecine öncelik verilmesi koşul olan var vaziyeti göz önünde bulundurulduğunda, düzen edecek seçimlerin memleket amaciyla iyi olmayacağını sözlerine ekledi. Karzai, süre gelen barış sürecinin Afgan liderliğinde ve Afgan halkına ait olmadığını, sürecin başka ülkelere devredilmemesi gerektiğini vurguladı.

ABD’nin Afganistan barış elçisi Zalmay Halilzad Bir gün evvel yaptığı açıklamada, Afganistan’da barış inşası amaciyla sonraki adımlar ile alakalı hemfikir olunduğunu ve Taliban’ın kendisinin payına düşeni yapması seklinde tek anlaşmaya varılacağını söylemişti.

“Bu ülkeyi ve halkı felakete sürüklemeyin”

Barış görüşmelerinin Afganistan’ı dahada hatri sayilir büyüklükte tek karmaşaya sürükleyeceğini argüman eden Karzai, “Ben bu erken Afganistan hükümetine, memleket halkına ve güvenlik güçlerine tek Afgan olarak ve bu ülkenin deneyimli birisi olarak sesleniyorum. Uyanık olun, fitne peşinde koşan sömürgeci yabancıların oyununa gelmeyin. Bu ülkeyi ve halkı felakete sürüklemeyin” dedi.

Barış sürecinin liderliğinin Tamamiyle Afganlar tarafından yürütülmesi ve yola koyulması amaciyla çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Karzai, “Maalesef şu anne civarindan barış zamani bizim kontrolümüz dışındaydı. Sürecin dahada çok AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Pakistan tarafından yönetim edilmesi kaygı veriyor. Bu ise, Afganistan’da Sulhun Katiyen gerçekleşmeyeceği mananına geliyor” diye konuştu.

Seçimin de yabancı devletler tarafından denetim edildiğine inanan Daha önceki cumhurbaşkanı “Bugün, Afganistan seçimlerinin, Afgan halkının değil yabancıların elinde olduğu aşikardır. Ve bunların en başında da Amerika vardır. Ülkemize kriz getirmek, kendisinin istek ettikleri kişiyi cumhurbaşkanı seçmek benzeri her şey Amerika’nın elinde bulunuyor. Bu bizim amaciyla tek seçenek değildir. dahada çok kardeş kanı akıtılmaz, Müslüman kanı dökülmez, Afganlar birleşir ve liderlik hakikat manada Afganlara verilirse o vakit ‘bu tek seçimdir’ denilir” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir