• Anasayfa
  • >
  • Ekonomi
  • >
  • Ara dinlenme süresi tek seferde mi kullanılmalıdır?

Ara dinlenme süresi tek seferde mi kullanılmalıdır?

  • 1 year ago
  • 0
İşçilerin toplaminda çalıştığı süreyle orantılı olarak ve asgari İş Kanununda anlatilan süreler kadar, aralıksız olarak verilen sürelere ara dinlenmesi denilir. ara dinlenmeleri ile alakalı heyecan ettiğiniz bütün detaylar haberimizde… Şimdi, ara dinlenme süresi tek seferde mi kullanılmalıdır? Sualinin Cevabını verelim…

İşçilerin, yemek, içmek, hela benzeri hergün gereksinimlerini ve çoklukla dinlenme gereksinimlerini giderebilmeleri amaciyla hergün çalışma süreleri içinde çalışmaya ara verilmesi mecburidir. Bu mecburiyet çalışma sürelerinin, ara dinlenmelerinin de göz önüne alınarak düzenlenmesini gerektirir. İşçinin hergün iş süresi içinde kesintisiz olarak hiç ara vermeden çalışması beklenemez. vakit içinde işçinin yemek, çay, sigara benzeri ihtiyaçlar hasebiyle veyahut dinlenmek amaciyla belli tek vakte ihtiyaci vardır. ara dinlenmesi, işçinin dinlenme haklarındandır.

Ara dinlenme süreleri 4857 sayılı İş yasasi md. 68/1. fıkrasında, işçinin o günkü toplaminda çalışma saatine paralel olarak düzenlenmiştir. bunun için göre;

– dört saat veyahut dahada kısa süreli işlerde 15 dakika,
– dört saatten çok ve 7,5 saate civarindan (7,5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
– 7,5 saatten çok süreli işlerde tek saat olarak verilir.

Ara dinlenmesine ait bu karar nispi emredicidir ve ara dinlenmelerinin asagi hududunu belirtir (4857 sayılı kanun md. 68/2). İşçinin aleyhine olacak şekilde Yasada anlatilan süreler daraltılamaz. ama sözleşmelerle dahada çok ara dinlenmesi kararlaştırılması mümkündür.

ARA DİNLENMESİ tek SEFERDE Mİ KULLANILMALIDIR?

Genel kural, ara dinlenmelerinin aralıksız olarak kullandırılmasıdır.
Ancak, işyerinin bulunduğu yerdeki iklim, mevsim, gelenekler ve işin niteliği benzeri özellikler göz önünde bulundurularak, hizmet akdinde belirtilmek kaydıyla, ara dinlenmesi bölünerek kullandırılabilir.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir