• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Bakan Selçuk: Sosyal Çalışma Programlarına 20 bin genç merkezi kura ile yerleştirilecek

Bakan Selçuk: Sosyal Çalışma Programlarına 20 bin genç merkezi kura ile yerleştirilecek

  • 3 Months ago
  • 0

Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Şura Salonu’nda, üniversite öğrencilerinin deney edinme ve yasamsal mesuliyet bilincini artırmayı hedef alan “Sosyal Çalışma Programı”nın evvel katılımcılarının belirleneceği programa katıldı.

bakanimiz Selçuk, burada yaptığı konuşmada, “Bu sene evvel 5 ayında hususi sektörde işe yerleştirmemiz, geçen sene aynı dönemine göre yüzde 30 çogalarak 570 bini aştı.” ifadelerini kullandı.

KURA İLE YERLEŞTİRİLECEK

Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanı Selçuk, yasamsal Çalışma Programlarına 20 bin gencin merkezi kura ile yerleştirileceğini bildirdi.

SOSYAL ÇALIŞMA NEDİR?

yasamsal Çalışma Programları, üniversite öğrencilerinin tek istikametten halk kurumlarında yasamsal yararı var olan işlerde çalışabilecekleri, başka istikametten mesleki niteliklerini geliştirebilecekleri programlardır. program düzenlenebilecek alanlar şöyledir:

– Doğanın korunması.

– Kültürel kalıtın restorasyonu, savunması ve tanıtılması.

– Kütüphanelerin bakımı ve düzeni.

– halk kurumlarının kültürel ve yasamsal hizmetlerinin desteklenmesi.

SOSYAL ÇALIŞMA NEREDE UYGULANIR?

yasamsal Çalışma Programları, İŞKUR işbirliği ile halk kurumlarında uygulanır.

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR?

Açıköğretim, çok lisans ve doktora öğrencileri dış olmak üzere bütün yükseköğretim öğrencileri katılabilir. ama katılamayacağı anlatilan eğitim düzeylerinin yanı sıra kişinin etkin tek lisans veyahut önlisans kaydının olması vaziyetinde programlara katılım mümkündür.

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA KİMLER KATILAMAZ?

– Açıköğretim, çok lisans ve doktora öğrencileri katılamaz. (Fakat bunların yanısıra etkin tek lisans veyahut önlisans tahsil kaydı var olan kişiler katılabilir.)

– 18 yaşını doldurmamış üniversite öğrencileri katılamaz.

– müracaat tarihinde ve programın düzen ettiği tarih aralığında başka tek işte çalışan, staj yapan ve rastgele tek işyerinden kısa vadeli sigortalılık kollarından sigortalılığı bildirilen öğrenciler katılamaz.

– müracaat tarihinde ve programın düzen ettiği tarih aralığında öğrencilik kaydı etkin olmayan öğrenciler katılamaz.

– Bahar çagi dersleri bitmeyen öğrenciler katılamaz. (Dersleri bitmiş ama finalleri veyahut bütünleme imtihanları bitmemiş öğrenciler katılabilir.)

– Yaz döneminde ders alan öğrenciler katılamaz.

– 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci çagi sonu itibarıyla genel akademik not ortalaması, not döküm cetvelinde (transkript) 4’lük sistemde 2’nin, YÖK’ün “4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları” tablosunda 53.33’ün veyahut varsa üniversitelerce Ayrı olarak için muvaffakiyet puanının altında var olan öğrenciler programa katılamaz. Bir takım üniversitelerin hazırlık sınıflarında olduğu benzeri not ortalaması hesaplanamayan öğrenciler amaciyla alakalı asama itibarıyla başarısız olanlar da programa katılamaz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir