• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Bayburtlu Vatandaş, Komşularının “Yaşamaz” Dediği Buzağıyı Yaşattı

Bayburtlu Vatandaş, Komşularının “Yaşamaz” Dediği Buzağıyı Yaşattı

  • 9 Months ago
  • 0

Bayburt’ta hayvancılıkla uğraşan İbrahim Ayaz, acele doğan, komşularının ‘yaşamaz’ dediği buzağıyı yasamda tutabilmek amaciyla evinde bakıma aldı. Altını bezlediği, ayaklarına çorap giydirdiği buzağıya biberonla süt içiren Ayaz, hayvanın gelişimini sağladı.

Merkeze bağlı Adabaşı köyünde hayvancılıkla uğraşan İbrahim Ayaz, acele doğum hasebiyle gelişimini tamamlayamayan buzağı amaciyla seferber oldu. Buzağıyı evine alan Ayaz, altını bezledi, ayaklarına çorap giydirdi. Buzağıya biberonla süt içiren, itinayla besleyen Ayaz, ‘Fıstık’ ismini verdiği hayvanın gelişimini sağladı. itinali banyosunu yaptırdığı buzağı ile oturma odasında vakit geçiren Ayaz, evin maskotu vaziyete gelen hayvana çocukları benzeri bakıyor. İbrahim Ayaz’ın amcası Mustafa Ayaz, hayvanı başını koyduğu kucağında uyutuyor. iki aylık var olan buzağı da Haneye alıştı. Ahıra götürülen buzağı tekrar Haneye döndü.

“YAŞAMAZ DEDİLER AMA YAŞADI”

Buzağının acele doğumla dünyaya geldiğini laf eden İbrahim Ayaz, “İlk doğduğu vakit arkadaşlar, ‘Günü yoksun tek yavru, yaşamaz’ dediler. tek hafta evvelce doğanlar dahi yaşamıyor. Bu yavru 45 vakit acele doğdu. bendeniz de onu Haneye aldım. Geceleri buzağı üşümesin diye sobayı yakıyorum. Gece uyanınca altını bezleyip, süt içiriyorum. iki aydır bizimle hanede yaşıyor. Buzağıyı annesinin yanına götürmek istedim ama art geldi. Biz de onu hanede tutuyoruz. tek vakit dahada hanede tutup ardindan annesinin yanına bırakacağız. Ona çok alıştık, ayrılmak güç olacak” dedi.

“FISTIK BENİM KUCAĞIMDA YATAR”

İbrahim Ayaz’ın amcası Mustafa Ayaz da buzağının uykusu geldiği vakit kendisinin kucağında uyuduğunu belirterek, “Fıstık’a alıştık. Fıstık uykusu gelince benim kucağımda yatar. Annesinin yanına gitme zamanları da geliyor ve annesine götüreceğiz. Bizi çok seviyor annesini de seviyor, hangimizi seçer orasını Allah bilir. hanede bebek olmadığı amaciyla biz de bununla ilgileniyoruz. Çocuk benzeri ona bakıyoruz. Annesinin yanına götüreceğiz bakalım. Bizden nasıl ayrı kalacak. Alıştık ona nasıl ayrılacağız bilemiyoruz” diye konuştu.

İşte “Yaşamaz” denilen o buzağı;

Kaynak: DHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir