Dün kömür vardı bugün doğalgaz

  • 8 Months ago
  • 0

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Trakya Bölgesi’nde doğalgaz bulunduğunu açıkladı. “İstanbul batı Çeltik ve Tekirdağ Kapaklı sahalarında doğalgaz keşfedildi” diyen Dönmez, keşfin hatri sayilir büyüklükte miktarlı olmadığını, pazartesi bugünü sahayı incelemeye gideceklerini belirtti. Dönmez’in dünkü açıklamalarından tek vakit evvel ise doğalgaz keşfinin yapıldığı Kapaklı İlçesi’nin de içinde bulunduğu kömürlü termik santral projesinin iptal edildiği duyurulmuştu. seçenek öncesi doğalgaz keşfinin duyurulması ve bunun santral projesinin iptal edilmesinin derhal hemen peşinden açıklanması, kamuoyunda “Seçim yatırımı mı yapılıyor” eleştirilerini beraberinde getirdi.

“PETROL DE OLABİLİR”

Bir tv kanalında gündeme değin sualleri Cevaplayan Dönmez, tertemiz keşiflerin de olabileceğine dikkat çekerek, Tuz Gölü’nün altında yakit ve doğalgaz bulunabileceğini kaydetti. Dönmez, “Tuz Gölü hatri sayilir büyüklükte tek denizin küçülerek tuzun yoğunlaşıp çökmesiyle oluştu. Tuz tabakası üstte kalacağı amaciyla altında organik varlıkların da çökmesi gerekir. Organik varlık demek doğalgaz ve yakit demektir. Dolayısıyla Tuz Gölü’nün altında doğalgaz ve yakit olması gerekir” dedi.

Fatih Dönmez

Kömür kullanımından da vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Dönmez, bu konuyla alakali da istihdam müjdesi verdi. Soma’da süre gelen sözleşme kapsamında iki bin 400 işçinin bulunduğunu ve sözleşmenin sonuna doğru gelindiğini belirten Dönmez, şöyle konuştu:

İSTİHDAM MÜJDESİ

“Orada yereldeki insanlarımız ‘Biz ne olacağız, bundan ardindan ayni ritimde devam edecek mi?’ diye sık sık Sual soruyor. geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bu iki bin 400 işçiyi aynı şartlarda ülkemiz Kömür İşletmeleri’ne ait tek şirkete devralacağız ve derhal bitişiğindeki sahada istihdam edilmiş olacaklar ve imalat de ayni ritimde devam edecek. bu konuyla alakali rastgele tek kaygıya neden yok. En geç iki ay içinde bu geçiş işlemlerinin hepsini bitirmiş olacağız.”

Ayrıca ülkemiz Taşkömürü müessesesi (TTK) nezdinde de işçi alım sürecini başlattıklarını belirten Dönmez, “Mart’ın 3’ü, 4’ü benzeri kura çekmek suretiyle bu bin 500 işçinin evvel partisi var olan bin kişiyi almış olacağız” diye konuştu.

Trakyalı kadınlar, kömürlü termik santral projesine en başından bu yana karşı çıktı. Tepkilerini ise yaptıkları eylemlerle dile getirdiler.

Ormanlar ve tarım arazileri kurtuldu

Tekirdağ’ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde projelendirilen Çerkezköy Termik Santrali projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildi. 500 dekarlık meşe ormanının üstüne kurulacagi bildirilen santral amaciyla 6 bin 760 hektarlık tarım ve orman arazisinden de kömür çıkarılacaktı. senede 7.1 milyon ton kömürün yakılmasının planlandığı santralden 2.1 milyon ton da atık çıkacaktı. Projeyi en başından bu yana izleyen TEMA Vakfı, çevreye ve insanlara verilecek zararlar ile alakalı bölge halkıyla birlikte kamuoyunu uyarıyordu.

TEMA Vakfı yönetim heyeti Başkanı Deniz Ataç, “Termik santral Türkiye’nin gıdasını üreten Trakya’nın bütün tarım alanlarını ve ormanlarını tehlikeye atıyordu. TEMA Vakfı olarak başlattığımız ‘Kömür Üzer’ ve ‘Kömür Etme’ isimli kampanyalar ile kömürlü termik santrallerin ve kömür madenciliğinin tarım alanlarına verdiği zarara dikkat çekmek amaciyla Trakya ile birlikte vatan genelinde çalışmalar yapıyoruz” demişti.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir