• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Evlilik Dışı Doğan Bebeği Çöpe Atan Anneanne: Üşümesin Diye Poşetin Ağzını Bağladım

Evlilik Dışı Doğan Bebeği Çöpe Atan Anneanne: Üşümesin Diye Poşetin Ağzını Bağladım

  • 2 Months ago
  • 0

Erzurum’da İzdivaç etme dışı ilişkisinden dünyaya gelen bebeğini poşete koyup çöpe atan Ayten Kağızmanlı (24) ile annesi Fadime Kağızmanlı’nın (48) yargılanmasına ayni ritimde devam edildi. Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan 1’inci Ağır karar Mahkemesi’ne gönderilen raporda, Fadime Kağızmanlı’nın cezai ehliyeti tam çıktı.

POŞETE KOYDUĞU TORUNUNU ÇÖP KONTEYNERİNE ATTI

Pasinler kazasina bağlı Kurtuluş Mahallesi’nde 28 Ağustos 2018’de alana gelen olayda, Kayseri’den Erzurum’a gelen Ayten Kağızmanlı, konuk olduğu evin tuvaletinde doğum yaptı. Ayten Kağızmanlı, vaziyeti annesi Fadime Kağızmanlı’ya anlattı ve İzdivaç etme dışı birliktelikten dünyaya getirdiği bay bebeğini çöpe atmaya karar verdi. Fadime Kağızmanlı, poşete koyduğu torununu çöp konteynerine attı.

ÇÖP KONTEYNERİNDE BEBEK AĞLAMA SESİ DUYDU

erken namazı amaciyla bölgedeki Hasan Dede Camii’ne giden Seyfettin Çiftçi, çöp konteynerinden gelen bebek ağlama sesini duydu. Çöpte poşet içinde bebek olduğunu gören Çiftçi, cami imamı Kamil Turgut’tan yardım istedi. İmam Kamil Turgut ve Seyfettin Çiftçi, zabita ve sağlık ekiplerine havadis verdi.

BEBEĞİN ANNESİ VE ANNEANNESİ GÖZALTINA ALINDI

Gelen ambulansla bebek hastaneye kaldırılırken, polis, yaptığı araştırmanın derhal peşinden Ayten Kağızmanlı ve annesi Fadime Kağızmanlı’yı gözaltına aldı.

TUTUKLANDILAR

Rehabilitasyonu tamamlanan bebek, Erzurum Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Ayten Kağızmanlı ve Fadime Kağızmanlı ise tutuklanarak cezaevine konuldu.

20 YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

anne adayi ve kızı ile alakalı Erzurum 1’inci Ağır karar Mahkemesi’nde ‘alt soya ve çocuğa veyahut beden veyahut ruh itibariyle kendisini savunamayacak vaziyette bulunan kişiye karşı kasten öldürmeye girişim etme’ suçundan 13 seneden 20 seneye civarindan mapus cezası istemiyle dava açıldı. Mart ayında görülen evvel celsede, komşusunun akrabası Y.M. ile ilişkiden hamile kaldığını belirten Ayten Kağızmanlı, “Sancılarım tutunca gece tuvalette doğum yaptım. Bebeği poşete koyarak anneme verdim. Bebeğin can vereceğini düşünmedim. Babamdan korktuğum amaciyla bebeği dışarıya bıraktım çok pişmanım” dedi.

“ÜŞÜMEMESİ İÇİN POŞETİN AĞZINI BAĞLADIM”

Elazığ Ruh sıhhati ve Hastalıkları Hastanesi’nde rehabilitasyon gördüğünü belirten anneanne Fadime Kağızmanlı ise “Kızım bana çok yalvardı ‘Anne ne olur babam duymasın’ dedi. Evlat işte dayanamıyorsun. sade ayak haneden çıkmışım o şokla. Bebeği çöpe atmamı istedi. bendeniz ‘yazık, günah olur, camiye bırakalım’ dedim. Camiye gittim, ama kapısı kapalıydı. derhal karşısındaki çöp konteynerine bıraktım. İçerisinde karton kutular vardı, onların üstüne koydum. Panikten göbek bağını da kesmemiştik. Kesmiş olsaydık Zati bebek yaşamazdı. Poşetin ağzını üşümemesi amaciyla bağlamıştım” diye konuştu.

CEZAİ EHLİYETİ TAM ÇIKTI

Mahkeme, Fadime Kağızmanlı’nın cezai ehliyetinin olup, olmadığını tespiti amaciyla Erzurum Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı’na sevkini istedi. Burada yapılan denetim neticesi Fadime Kağızmanlı’nın  us sıhhati yerinde çıktı. Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan mahkemeye gönderilen yazıda, Fadime Kağızmanlı’nın cezai ehliyetinin tam olduğu rapor edildi.

14 Mayıs’ta tekrar hakim karşısına çıkan anne adayi kız çok pişman olduklarını ifade etti. Mahkeme heyeti Ayten ve Fadime Kağızmanlı’nın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Heyet, bebeğin babası olduğu argüman edilen Y.M.’nin müşteki sıfatıyla ifadesinin alınması amaciyla Kayseri’nin Develi kazasi Asliye karar Mahkemesi’ne yönerge yazdı.

Kaynak: DHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir