Google Adwords Reklamlarının Gücü

  • 4 Months ago
  • 0

Dijital dönüşümle birlikte günümüzde dünya insanının nerdeyse %70’e yakını akılı mobil cihazlar kullanır hale gelmiştir. Akıllı telefon kullanıcılarının da neredeyse tamamı internet kullanmaktadır.  Bu yüzden Google Adwords reklamlarının gücü markalar ve firmalar tarafından keşfedilmiştir. Çünkü insanların neredeyse tamamı Google arama motorunu ziyaret etmektedir. Doğal olarak sizin buradan vereceğiniz reklamlar doğrudan hedef kitlenize ulaşmaktadır ve sizlere istediğiniz başarıyı sağlamaktadır. Bu yüzden günümüz firmaları, şirketleri, mağazaları ve bireysel bazdaki şirketler için Google Adwords reklamları vazgeçilmez olmaktadır.

Eğer Google Adwords üzerinden bir kampanya oluşturmayı düşünüyorsanız, panel üzerindeki kampanya modelleri ve kullanım amaçları hakkında gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Çünkü gerekli bilgiye sahip olmadığınızda aktif bir kampanya yönetmeniz çok zordur. Gerçekten hemen her çeşit kullanıcı düşünülerek farklı reklam türleri hazırlayan Google Adwords, gücünü bu reklam türlerinden almaktadır. Sizin de kendi hedef kitlenize göre Google Adwords reklam çeşitleri bulunmaktadır, elimizden geldiğince bu yazımızda bunlar üzerinde duracağız ve sizlere anlatmaya çalışacağız.

1-) Arama Ağı Reklamları

Bu reklam türü Google arama motorundaki arama ile ilgili reklam türlerinden olmaktadır. Arama ağı reklam türleri genelde yayınlayan firma ya da şirketler tarafından nokta atışı olarak tabir edilen reklamlar olup, daha çok bu sebeple tercih edilmektedirler. Kısaca sizin ürününüze ya da farklı bir hizmetinize ihtiyacı olan kullanıcıyı, Google üzerinde arama yaptığı sırada doğrudan sizin ürünlerinize yönelten reklam modelidir. Bu reklam türünde belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler sayesinde, ürün araması yapan kullanıcılara sizin ürünleriniz gösterilmektedir.

Zaten ticaret işi ile uğraşan firmalar için Google arama ağı reklam modeli adeta paha biçilmez bir altın madeni değerindedir. Arama ağı reklamlarında iyi oluşturulmuş anahtar kelimeler çok önemli olmaktadır. Çünkü belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin uygunluğu satış öncesi sizin ürünlerinizin ön plana çıkarılmasında çok belirleyici bir rol oynamaktadır. Google Adwords reklamlarında başarılı olmanızı sağlayan kilit noktalardan bir tanesi de sık sık test yaptırmanız olmaktadır. Aynı durum reklam metinlerinizin içerikleri içinde geçerli olmaktadır. Bu yüzden birbirinden farklı özellikleri ön plana çıkaran farklı reklam metinleri hazırlatın.

Bir diğer en önemli ve kritik nokta ise, reklam metinlerinizde vurgulamaya çalıştığınız özelliklerin hedef URL ile yönlendirdiğiniz sayfada da mutlaka bulunması gerektiğini unutmayın. Çünkü yapacağınız bu teknik detaylar kullanıcı deneyimlerini en üst düzeye ulaştıracaktır. Google Adwords reklamlarının gücü yapacağınız bu çalışmalar sayesinde kendisini çok daha net bir şekilde hissettirecektir. Bu gibi düzenlemelere dikkat etmezseniz kullanıcılar sayfanızda fazla kalmadan hemen terk edeceklerdir.

2-) Google Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları

Reklamlarınız için tercih etmeyi düşündüğünüz bu model; haber sayfaları, web siteleri, blog, Gmail ve Youtube gibi web sitelerine ulaşım imkânı sağlamaktadır. Bu sayede internet kullanıcılarının yaklaşık %90’ı sizin reklamlarınızı görebilmektedir. Markanızın bilinilirliğini artırmak ve doğrudan web sitenize trafik çekmek için gibi hedeflerde bu reklam modelini kullanabilirsiniz. Görüntülü arama ağını tercih edenler daha çok; içeriğe dayalı hedefleme, yönetilen yerleşimleri hedefleme ve yeniden pazarlama gibi hedeflemeleri amaçlamaktadır.

İçeriğe dayalı hedefleme de daha çok konular veya anahtar kelimeler düzeyinde hedeflemeler yapılmaktadır. Google Adwords reklam çeşitleri arasında bulunan görüntülü reklam ağının hedeflemelerinden bir tanesi de yönetilen yerleşimleri hedefleme olmaktadır. Bu hedeflemede de sadece istediğiniz sitelerde reklamlarınız yayınlanmaktadır. En sonuncusu ve en önemlisi olan yeniden pazarlama ise, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların arayışları doğrultusunda yeniden sitenizi ziyaret etmelerini sağlamaktır. Normal kampanyalardan ziyade geri dönüşleri artırma imkânı sağlayan bir hedefleme biçimidir.

3-) Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı

Firma ya da şirketlerin bu modeli tercih etmesinin en büyük sebebi, kullanıcılar Google üzerinde arama yaptıkları zaman ya da web siteleri ziyaret ettiklerinde onlara ulaşma imkânı tanımasıdır. Bu model hem arama motorlarında arandığında reklamlarınızı çıkarmakta hem de görüntülü arama ağında çıkarmaktadır. Yani iki reklam türünün birleşimi olup Google Adwords reklamlarının gücü bu modelde çok daha fazla bir şekilde hissedilmektedir.

4-) Alışveriş Reklamları

Özellikle ticari faaliyet yapan firma ve şirketlerin en çok tercih ettiği reklam modellerinden bir tanesidir. Bu reklam modeli sayesinde Google arama ağında yapılan sorgulamalarda sağlanan erişimler neticesinde ürünlere ait bilgi, fiyat, resim ve indirim gibi kategorilerin listelendiği reklam modelidir. Eğer sizde alışveriş reklam kampanyalarından yararlanmak istiyorsanız, Adwords hesabınızla birlikte Google Merchant hesabınızın olması ve Adwords’e bağlanması gerekmektedir.

Yüksek dönüş oraları nedeniyle alışveriş reklamları neredeyse bütün reklam verenler için oldukça cazip reklam modellerindendir. Bu yöntemi cazip kılan en önemli unsurlar ise, ürünlerin görsellerini ve fiyat bilgilerini arama sonuçlarına göre göstermesi, kelime hedefleme ile uğraştırmaması ve güncellemeleri otomatik olarak kendinin yapması gibi özellikleri olmasıdır.

5-) Video Reklamları

Google Adwords reklam çeşitleri arasında bulunan bu model; video iş ortağı olunan siteler ve Youtube’da müşteriler ile farklı şekillerde etkileşime geçmeye olanak sağlamaktadır. Bu reklam modeli sizin potansiyel müşterileriniz ile etkileşime geçmeniz için etkili bir yöntem olmaktadır. Video reklamlar çoğunlukla Youtube arama sonuçlarında, Youtube video kenarlarında ve Google görüntülü reklam ağlarında kullanıcılara gösterilmektedir.

6-) Evrensel Uygulama Reklamları

Eğer firma olarak tanıtımını yapmak bir ya da daha fazla uygulama varsa, bu tür uygulamaların tanıtımını yapmak için en uygun reklam modeli bu olmaktadır. Google Adwords reklamlarının gücü açısından en etkili reklam türüdür. Çünkü burada vermiş olduğunuz reklamlar İOS veya Android uygulamaların arama ağında, Play, Google ve Youtube ile birlikte Google görüntülü reklam ağları dâhil birçok Google platformunda tanıtılmasını sağlamaktadır. Bu kampanya türünde herhangi bir hedefleme yapmanıza gerek yoktur, çünkü zaten maksimum kullanıcı kitlesi hedef olarak seçilmiştir.
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir