• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Hindistan’da, Keşmir’in özel statüsünü kaldırma teklifi parlamentoya sunuldu

Hindistan’da, Keşmir’in özel statüsünü kaldırma teklifi parlamentoya sunuldu

  • 2 Months ago
  • 0

Hindistan hükümeti, Cammu Keşmir’e başka eyaletlerden dahada çok özerk olmak tanıyan anayasanın 370. maddesinde farklık yapılması emeliyle parlamentoya öneri sundu.

Hindistan hükümeti, Cammu Keşmir’e günlerdir paramilis güçlerin yığılmasının derhal peşinden düğmeye bastı. İçişleri Bakanı Amit Şah, 370. maddenin iptalini öngören önerisi Hindistan Parlamentosu’na sunduklarını duyurdu. Teklif, karşıt görüşlü milletvekillerinin protestolarıyla karşılandı.

KEŞMİR’DE NE OLUYOR?

Öte istikametten Cammu Keşmir’e günlerdir paramilis güçlerin yığılmasının derhal peşinden gece alanda siyasetçiler ev mapusuna alındı. alanda Ayrı olarak kamuya açık toplantılar yasaklandı, okullar kapatıldı, mobil ağlara ve internete kısıtlama getirildi.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere 1947’de Hindistan’dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan veyahut Pakistan ile birleşme ile alakalı hür bıraktı. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman var olan Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947’de evvel kez savaştı. İki memleket arasında tekrar aynı nedenle 1965 ve 1999’da harp çıktı.

Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20’sine ise Çin hakim durumda. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri “Cammu Keşmir” eyaleti isimi altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, hali hazırda Hindistan’da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek kent özelliği taşıyor. Pakistan ise kendisinin denetimi altındaki Keşmir’e “Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)” ve “Gilgit Baltistan” olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948’den bu yana aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, milletçe oylamasına sıcak bakmazken Pakistan, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını istiyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir