İyi Bir Eğitim Nasıl Alınır?

  • 3 Months ago
  • 0

Eğitim ve öğrenme aşamasının sıkıcı olmaması için doğru tekniği seçmenin önemi fazladır. Aksi halde istekli olsanız bile eğitim ve öğrenme aşamasında kendinizi boğulmuş gibi hisseder ve sıkılırsınız. Buna maruz kalmamak için iyi eğitim nasıl alınır, eğitimciler ve eğitimcilerin öğretme teknikleri oldukça önemlidir. Eğitim gücünü ve motivasyonu arttıran bazı teknikler bulunmaktadır. Bu tekniklerin sırasına uygun kullanılması gerekir.

Konuya odaklanma, amaca yönelme, kafa çalıştırma, merak uyandırma iyi bir eğitim almanın teknikleridir. Bunları yerine getirmeden iyi bir eğitim almak söz konusu olamaz. Eğitim kurumlarında bu tekniklere önem verilmektedir. Bireylerin sağlıklı bir eğitim alabilmesi bu koşulların yerine getirilmesine bağlıdır.
Peki okul haricinde internette nasıl kendimizi geliştirebiliriz? forumdenizi adresi bu konuda öncü. Kategorilere ayrılmış birçok içerik ile yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Konuya Odaklanma

Eğitim sırasında konuya odaklanmayı ihmal etmemelisiniz. Bütün dış etkenlerden kendinizi arındırmalısınız. Sizin dikkatinizi dağıtabilecek etkenleri saf dışı bırakmalısınız. Ders sırasında yanınızda cep telefonunuz varsa bundan uzak durmalısınız. Telefonunun sesini kısın ya da kapatın. Telefon sizin dikkatinizi dağıtabilecek bir etkendir.

Amacınıza Yönelin

Dersleri öğrenmek için derslerden önce kendinizi o derse hazırlamanız gerekir. Derse girmeden önce dersin sizlere neler kazandıracağınızı düşünün. Derste neden olacağınızı, amacınızın ne olduğunu kavrayın. Ders sonunda neler kazanacağınıza odaklanın. Genel forum sitesinde bu konu hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kafanızı Çalıştırın

Derslerin hepsini sevmeyebilirsiniz. Bazı derslerde sıkıldığınızı hissedebilirsiniz. Bu etki derste dikkatinizin dağılmasına neden olur. Bunu aşabilmek için derslerde mümkün olduğu kadar aktif olmaya gayret etmelisiniz. Konular anlatılırken kafanıza takılanları, anlamadığınız konuları eğitimciniz ile paylaşmalısınız. Anlamadığınız ya da anlamakta zorlandığınız konular olduğunda pes etmek yerine kapasitenizi zorlayarak derse odaklanın. İlk başta bu biraz zor olabilir. Ancak başarı emek vermeden, çaba göstermeden kazanılmaz.

Merak Uyandırma

İyi bir eğitim almak için kendinize ve eğitimcinize sorular sormaktan çekinmeyin. Öğreneceğiniz konularla ilgili her şeyi merak edin, araştırmayı alışkanlık haline getirin. İyi eğitim almak isteyenlerin sadece kaliteli bir okula gitmesi, eğitimini profesyonel eğitimcilerden alması yeterli değildir. Kişinin iyi eğitim almak istemesi, bunun için kendine bazı hedefler koyması gerekir. En önemlisi sahip olduğu başarma azmini devamlı olarak canlı tutmayı başarması gerekir. Bu sayede hedefine ulaşabilir. Hedefe giden yolda kendi çalışmalarınızı paylaşarak hem yardım alabilir hem de aldığınız geri dönüşlerle projenizi geliştirmenize olanak sağlayabilirsiniz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir