• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Kredi Kartı Borcu Olanlara Kötü Haber: Haczin Önü Açıldı

Kredi Kartı Borcu Olanlara Kötü Haber: Haczin Önü Açıldı

  • 8 Months ago
  • 0

Kredi kartı azalik sözleşmesi kapsamında belirleme edilen kredi kartı borcunun ödenmemesi üstüne harekete geçen banka, gönderilen hesap kat ihtarından netice alamayınca çareyi haciz yoluna gitmekte buldu. Mahkemenin reddettiği bankaya müjdeli havadis Yargıtay’dan geldi. çok Mahkeme, hesap kat ihtarnamesine karşın borcunu ödeyemeyenler ile alakalı ihtiyati haczin önünü açtı.

YARGITAY BANKAYI HAKLI BULDU

Yargıtay 19. haklar Dairesi, İçtihat Metni özelliğindeki kararıyla, hesabın kat edilmesi ( kapatılması-kesilmesi) ile muaccel var olan (ödenecek vaziyete gelme) banka borcu tartışmalarını tertemiz tek boyut kazandırdı. Kredi kartı müşterisinin borcunu ödememesi üstüne harekete geçen banka avukatı, hesabı kat edip alacaklıya ihtarname gönderdi. Bundan netice alamayan banka şubesi, borçlunun taşınır ve taşınmazları ile 3. kişilerdeki dogruluk ve alacaklarının ihtiyaten haczini istek etti. 2. Tüketici Mahkemesi, bankanın bu istegini hesap kat ihtarının borçluya tebliğ edilmediği ve sözleşmede de yol tarifi bulunmadığı gerekçesiyle art çevirdi. Banka avukatı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 19. haklar Dairesi girdi. Emsal tek karara imzasini atan daire, bankanın haklı olduğuna hükmetti.

“İHTİYATİ HACİZ ŞARTLARI OLUŞMUŞTUR”

oy birliğiyle alınan kararda şöyle denildi:

“Dosya kapsamından anlaşıldığına göre kredi kartı borcunun ödenmemesi hasebiyle hesap kat edilmiştir. Hesabın kat edilmesi ile alacak muaccel olduğundan ihtiyati haciz koşulları oluşmuştur. Bu vaziyette ihtiyati haciz isteginin kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi doğru olmamıştır. anlatilan gerekçeye binaen kararın bozulmasına, peşin harcın istek seklinde temyiz eden ihtiyati haciz istek edene iadesine oy birliğiyle karar verildi.”

HESAP KAT İHTARNAMESİ NEDİR?

Banka nezdindeki hesap veyahut hesaplarınızın dondurulduğunu bildiren, var borçlarınızı üç veyahut 7 vakit içinde (kredinin türüne göre değişir) ödemenizi istek eden bankanın noterlik vasıtasıyla keşide ettiği ihtarnamedir. Kanuni süresi içinde içeriğine itiraz edilmeyen tek ihtarname icra ve iflas kanununun madde 68/b kapsamında değerlendirileceğinden itirazın kaldırılması davası açılmasını sağlayacak belgelerdendir.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir