Mahkeme otoyolu köylülere verdi!

  • 3 Months ago
  • 0

Üzerinde otoban bulunan araziler köylüler yerine tescil edildi. İzmir- İstanbul Otoyolu’nun, Kemalpaşa kazasi bölümündeki arazilerin sahibi var olan köylüler, kamulaştırma bedellerini düşük bulunca Karayolları genel Müdürlüğü ile uzlaşamadı. Bunun üstüne Karayolları tarafından, kamulaştırma bedellerinin tespit ve tescili amaciyla dava açıldı.

ama saptanan kamulaştırma bedellerini, ödenek gelmediği amaciyla ödemeyen Karayolları, ani çok sefer erteleme istek etti. Bunun üstüne hakim, arazilerin sahibi var olan köylüler yerine tesciline karar verdi. Vatandaşlar ise dahada evvel tarım yaptıkları, şimdi ise otoban var olan arazilerini ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

ALDIKLARI PARAYI GERİ ÖDEYECEKLER

İzmir- İstanbul Otoyolu’nun yapımı sırasında, güzergah üzerinde bulunan Kemalpaşa kazasi Yenmiş Mahallesi’ndeki tarım arazileri, Karayolları genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldı. ama Müdürlük, dogruluk sahipleri ile kamulaştırma bedelleri ile alakalı uzlaşmaya varamadı. Karayolları genel Müdürlüğü 2013 yılında, kamulaştırma bedellerinin tespiti ve arazilerin tescilinin yapılması amaciyla Kemalpaşa Asliye haklar Mahkemesi’nde davalar açtı.

Bu davalarda mahalli mahkemenin belirlediği kamulaştırma bedellerini düşük bulan köylüler, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu. Yargıtay’ın kararları bozup, bedellerin arttırılması gerektiğini belirtmesi üzerine, davalara mahalli mahkemede ayni ritimde devam edildi. Mahkeme tarafından bu kez, arazilerin yeri ve büyüklüğüne göre, dogruluk sahiplerine değişik tutarlarda, dahada çok bedeller ödenmesine karar verildi.

ama Karayolları genel Müdürlüğü, ödenek yokluğunu neden göstererek, tediye uygulamak amaciyla mahkemeden ani çok sefer süre istedi. Hakim sonuçlandırdığı Bir takım davalarda, kamulaştırma bedellerinin uzunca müddettir ödenmemesi hasebiyle Karayollarının süre istegini onay etmeyerek, temyiz yolu açık almak üzere, arazilerin sahipleri yerine tesciline karar verdi. Kamulaştırma esnasında yapılan ödemelerin de arazi sahipleri tarafından, yasal getirisiyle Karayolları’na art ödenmesine hükmetti.

“BİZ BU yolu ÜZERİNDE NE YAPACAĞIZ?”

Davası sonuçlanan dogruluk sahiplerinden biri var olan Fulya Ayşen Güleç, üzerinde tarım yaptıkları 12 dönüm tarlaları olduğunu, kamulaştırma ile ellerinde Yalnızca 4.5 dönüm kaldığını belirtti. Bugüne civarindan aldıkları kamulaştırma bedelinin 450 bin Lira olduğunu, tek milyon 500 bin Lira dahada alacakları bulunduğunu söyledi. Zararlarının karşılanmasını istediklerini belirten Güleç, “Karayolları, kamulaştırma davasında beklenen ödemeleri yapmadı. Mahkeme, ödemelerin yapılması ile alakalı Karayolları’nı uyardı. ama ödemeler bugüne civarindan yapılmadı. Şu anda bu yolun üzerinden geçtiği arazinin tapuda tekrar adımıza tesciline karar verildi. Biz bu otoban üzerinde ne yapacağız? Biz bu asfalt üzerinde buğday, kiraz tarımı mı yapacağız” dedi. Mağdur edildiklerini belirten Güleç, bundan sonra, kararın kesinleşmesi seklinde tapu tescil işlemlerini bekleyeceklerini dile getirdi.

“2 MİLYON Lira ALACAKLIYIM”

Davası sonuçlananlardan Ahmet Çakmak (74) da, “Üzerinde kiraz ve zeytin yetiştirdiğim 15,5 dönüm arazimi aldılar. bendeniz burayı 40 sene Avrupa’da çalışarak satın aldım. Şimdi mağdurum. Kurumdan iki milyon Lira alacaklıyım” dedi. Çiftçilerden Halil Savran (59) da şunları söyledi:

“8 dönüm arazim gitti. Paramızı beklerken hakim değişik tek karar verdi. Mağduruz. Arazilerimizin üstüne yol, köprü, otoban yaptılar. Şimdi bunu bozmaya imkan yok. Yerimizi bize art veriyorlar. Bizden de ödedikleri paraları art istiyorlar. Biz parayı ödeyeceğiz, onlar da yerlerimizi Daha önceki haliyle versinler. Gerekçeli karar gelsin, gerekirse yolu kapatabiliriz.”

Kaynak: DHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir