Pahalı lahmacun ve suya Turizm Bakanı el attı

  • 1 year ago
  • 0
Tatil bölgesi Bodrum’da 15 liraya su, 70 liraya da lahmacun satılmasına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy reaksiyon gösterdi. Ersoy, yapılanın fırsatçılık olduğunu ve bunlara destur verilmeyeceğini belirtti.

Tatil bölgelerinde çok tutardan satılan yiyeceklere tek reaksiyon de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan geldi. Fahiş ücret artışlarına engel olacaklarını açıklama eden Ersoy, “Gazetelerde Bodrum ile alakalı üzülerek okuduğum ‘10-15 liraya su, 70 liraya lahmacun’ benzeri vesaire şeyler var. Bundan ardindan bunun için destur vermeyeceğiz. eğer siz İhtiyaç duyulan altyapıyı, eğitimi oluşturmazsanız, sistemi kurmazsanız ortalık fırsatçılara kalıyor. O vakit bu turizmin geleceğini yiyorsunuz. Sahiden turizme yatırım uygulamak isteyen, burada iş sahibi olmak isteyen, sektör olarak görenleri sektör dışına itmiş oluyorsunuz” dedi.

HİZMETİN YERİ ÖNEMLİ

Fahiş fiyatlı satışlara baz alinarak çalışacaklarını laf eden Ersoy, “Bundan ardindan bunun için destur vermeyeceğiz. Bunlara konsantre olacağız. O vakit kişi başına ecnebi gezgin gelirinde, harcamalarında artışı ağır ağır izlemeye başlayacağız. Beş sene içinde hedeflerimize allahın izniyle ulaşacağız” diye konuştu. Bodrum Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı (BODER) Halil Özyurt, “Bodrum’da çok olmasa da, bu fahiş ücret uygulamasını biz de duyuyoruz. Çok çok olmamakla birlikte bunlar, hoş var olan şeyler değil. ama Bodrum’da 50 TL’ye kalınacak çok temiz iyi pansiyonlarımız var. Geceliği 10 bin avro var olan lüks kral dairelerimiz de var. Ama Bodrum’da tek liraya su içebilir, 15 liraya aş yiyebilirsiniz. ‘Nerede’ diyenler, sorsunlar gösterelim. Hizmetin verildiği yer çok önemli. Bizce mühim var olan gidilen otel, restoran ve benzeyen yerlerde açıklanan ücret listeleri ve menülerin dışına çıkılması. İşte bu turisti kazıklamaya girer. bunun için netlikle karşıyız. Sayın Bakanımızı bu konuyla alakali netlikle destekliyoruz. Bu bayramda Bodrum’da milyon dolarlık yatları ile tatile gelen de var Anadolu illerinden memur, işçi kardeşlerimiz de var” dedi.

ESNAFTAN İLGİNÇ AÇIKLAMA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarını tenkit eden Bodrum şuurlu Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, her şeyin tek bedeli olduğunu söyledi. Karcılıoğlu, “Turizmin tam da ortasından geldiği amaciyla bütün turizmciler amaciyla tek umut, tek umut var olan Sayın Bakanın bu izahını çok talihsiz buluyorum. Bodrum’da herkese, her keseye ahenk gösteren fiyatlar olması yanlış tek şey değildir. 1000 dolara, 5 bin dolara olduğu benzeri 20 dolara, Hem de 50 Lira altına da yatak bulabiliyorsunuz” dedi. Bodrum’da 18 senedir market ve beach clup işletmeciliği yapan Erdinç Yelekçi ise, “Sayın Bakanımızın izahları bizleri çok mutluluk dolu etti. ama bu sözün devamını getirmeleri gerekir. Zira beach club’a gelen türk mali turistler, kimi korkarak giriyorlar. ücretleri çok fazla diye düşünüyorlar. Fiyatlar ile alakalı netlikle uygun tek sınırlama ve denetim getirilmeli” dedi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir