• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Son dakika… Bakan Soylu: Ölü sayısı 18’e çıktı

Son dakika… Bakan Soylu: Ölü sayısı 18’e çıktı

  • 8 Months ago
  • 0

İçişleri Bakanı Süleyman asil şöyle konuştu:

Enkazdan 18 kişinin cansız bedenini çıkarttık. tek kişiyle dahada temas kuruldu. 14’ü sağ, 32 vatandaşımızı çıkardık. Enkazda tek kişiyle dahada bağlantı sağlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız buradaki enkazı ve derhal peşinden hastaneyi tekrar burada vefat eden ailelerin bu erken kılınan cenaze namazlarına iştirak etti. Adli tahkikat bütün süreciyle birlikte ayni ritimde devam etmektedir. İçişleri Bakanlığı, Teftiş heyeti başkanlığı tek tahkikat başlatmıştır. Adli ve yönetimsel bölüm tek arada yürütülmektedir. Arama kurtarma çalışmaları aynı titizlikle ayni ritimde devam etmektedir. Bir gün evvel gece siz de şahit oldunuz, sismik tek devinim olduğu arkadaşlar tarafından söylendi. Şu vakit çalışmaların ayni ritimde devam etmesine engel tek durum olmayacağı alana konuldu. İnşallah yıkıntının altındaki vatandaşlarımıza ulaşırız,

“BAKAN KURUM: BİNANIN BETONUNDA DEMİR YOK DENİZ VAR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun derhal peşinden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat kuruluş laf aldı. bakanimiz Kurum, yıkılan binanın deniz kumuyla yapıldığını aktardı ve şunları söyledi:

Yıkılan binamız al ile işaretli binamız. Bu alanda 131 bağımsız bölüm var. var binamızda da 14 konut, üç ticari ünitemiz var. Bu adada mevcutta mevcutta bayındır tasarınına göre yapılaşma alanı 8390 metrekare iken fiili inşaat alanı bunun çok dahada üzerinde. Bu detayları yapı bina vereceğiz. Ruhsatın haricinde katlar mevcut.

Etraftaki 10 binayı boşalttık. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde zamani yürütüyoruz. Yıkılan binamızı inceleyecek olursak; aldığımız numuneler neticeninde bu binamız normalde taban artı 5 kat ruhsatlı projesi. ama yerinde taban artı 7 kat olarak yapılmış. Kullanılan beton; C3 – C10 arasında beton kalitesi çıkıyor.

Şu vakit bu binanın tekrar yapımındaki betonun C30 olması gerekiyor. Deniz kumuyla yapılmış, tek statik vaziyeti laf konusu. hemide beton dayanımı ayni vakitte da çelik-çekme dayanımı oldukça düşük tek binamız.

“VATANDAŞLARA ÇAĞRI: BAKANLIĞIMIZA BAŞVURUN”

Şuradan sizin aracılığınızla şu çağrıyı uygulamak istiyorum. alanda ne civarindan riskli yapı var ise vatandaşımız riskli binaların tespitini uygulamak istiyorsa, bakanlığımız fiyatsız hızlı şekilde yapacak. Bu riskli binaların tespitinin yapılmasına müteakip de burada kentsel dönüşüm mananında yapılması koşul olan projeyi de alakalı bakanlıklarımız hep birlikte bu zamani yöneteceğiz. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir