Son dakika… YÖK’ten güvenlik açıklaması

  • 9 Months ago
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) tek araya toplanan “Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma Komisyonu”nda, yerleşkelerin girişlerinde önleyici güvenlik tedbirlerinin artırılması ile şiddet ve huzursuzluğa neden var olan nedenlere ait ilmi çalışmaların teşvik edilmesi kararı alındı.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Kurulun, nihayet dönemlerde üniversitelerde akademisyenlerin maruz kaldığı ve bazılarının ölümle sonuçlandığı şiddet olaylarına karşı harekete geçtiği ifade edildi.

“YÖK’ün bu kapsamda nihayet olarak Çankaya Üniversitesinde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’in sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından odasında öldürülmesi olayı sonrasında, üniversitelerde akademisyenlere baz alinarak hadiseler üstüne olayların nedenlerinin araştırılıp, önleyici tedbirler alınmasına baz alinarak tek çalışma başlattığı” hatırlatılan açıklamada, YÖK ve İçişleri Bakanlığının “geçici müsterek komisyon” kurma kararı aldığı anlatıldı.

Açıklamada, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın, İçişleri Bakanı Süleyman asil ile üniversitelerdeki şiddet olaylarına ait görüştüğü ve bu müzakere sonrasında İçişleri Bakanlığının temsilcilerinin de içinde yer alacağı tek müsterek çalışma grubunun kurulması hususunda mutabık kalındığı anımsatıldı.

İLK TOPLANTI YAPILDI

Buna göre, YÖK’te, üniversitelerdeki şiddet olaylarının nedenlerini araştırmak ve tedbirler almak amaciyla kurulan, İçişleri Bakanlığı ve İller idaresi genel Müdürlüğü yetkilileri ile üniversitelerden şuurlu akademisyenlerin bulunduğu belli tek süre müsterek komisyonun evvel toplantısı “Üniversitelerde Huzuru ve Güveni Artırma Toplantısı” isimi altında gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, İçişleri bakanimiz Yardımcısı Muhterem İnce, alakalı YÖK Yürütme heyeti Üyeleri, güvenlik genel Müdürlüğü ve zaptiye genel Komutanlığından üst düzey yöneticilerin yanı sıra üniversitelerde alakalı alanlarda şuurlu akademisyenler katıldı.

TOPLANTI akabinde ALINAN İLK KARARLAR

“Üniversitelerde Huzuru ve Güveni Artırma Toplantısı” sonrasında öncelikli olarak alınan evvel kararlara ait tek medya bildirisi yayımlandı.

Yükseköğretim kurumlarının odaklanması koşul olan iki hususun nitelikli bilgi ve nitelikli insan gücünün oluşturulması olduğuna işaret edilen bildiride, “Akademik özerk olmak ile güvenlik arasındaki duygulu ilişkiyi de dikkate alarak akademik personel, yönetimsel çalisan ve öğrencilerimizin huzur ve güvenini önemsemekteyiz.” ifadesine yer verildi.

Öğrencilerin ve akademisyenlerin huzur ve güven içinde eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme ile topluma hizmet misyonlarını gerçekleştirmeyi teminen “Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma Komisyonu”nun toplandığı anlatilan bildiride, alınan kararlar şöyle anlatıldı:

“Huzur ve güveni artırmaya baz alinarak devlet/vakıf bütün üniversiteler dahil bütün yerleşkelere baz alinarak güvenlik verilerinin toplanması ve riziko analizinin yapılması, üniversitelere ait yerleşkelerin girişinde hususi güvenlik görevlileri tarafından yapılan önleyici güvenlik tedbirlerinin artırılması, fiziki tedbirlere muavin var olan araç ve gereçlerin nicel ve niteliğinin artırılması, üniversitelerde şiddet ve huzursuzluğa neden var olan nedenlere ait ilmi çalışmaların başlatılmasının teşvik edilmesi.” AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir