Toptancı hallerine yeni model

  • 8 Months ago
  • 0

İktidar, devamlı yükselen sebze meyve fiyatlarını dizginleyebilmek amaciyla ani çok sene evvel çıkardığı durum yasasını sil baştan tekrar değiştiriyor. hali hazırda ülkemiz genelinde 174 sebze ve meyve vaziyeti etkinlik gösteriyor. Bu hallerden sahibi esnaf var olan Adana, Gaziantep, Mersin ve Tarsus dışındakilerin tamamı bulundukları kent ve ilçelerdeki belediyeler tarafından işletiliyor. Belediyeler, durum esnafından tespit edecek miktarda kira alıyor. Üzerinde çalışmaları süre gelen tertemiz durum kanun önerisi taslağıyla ise belediyeler tümden devreden çıkarılıp haller hususi şirketlere teslim edilecek.

49 YILLIĞINA BEDELSİZ TAHSİS

Hal sayısı da 174’ten evvel etapta 30’a düşürülecek. Halleri işletme yetkisini alan şirketler hemide kira ayni vakitte da esnafın cirosundan pay alacak. Üstelik nakliyeden paketlemeye civarindan esnafın yapacağı derhal her işlemden kazanç kazanacak var olan şirketler, halin dahil kismina restoran ve otel benzeri hizmet alanları kurup Sanki AVM’ler benzeri kazanç basacak. Bu ayrıcalıklı şirketler ise ihaleyle değil, hiçbir kritere bağlı olmaksızın direk iktidar tarafından belirlenecek. İşte taslakta rantın önünü açan ağırbaşlı maddeler:

Yeni düzenlemeyle evvela tertemiz hallerin hangi şehirlerde kurulacağına karar verilecek. Bu şehirlerde durum amaciyla ahenk gösteren araziler belirlenecek. Bu araziler eğer şahıslara aitse parası Tamamiyle hükümet tarafından ödenerek kamulaştırılacak. bütün bayındır işlemleri de tamamlandıktan ardindan sıra vaziyeti kimin işleteceğine gelecek. bu konuyla alakali bütün görev iktidarda olacak. İktidar isterse TOBB, TESK benzeri halk niteliğindeki iş örgütlerine vaziyeti işlettirecek isterse hiçbir ihale dahi yapmadan dilediği tek şirkete halin tamamını 49 yıllığına ‘bedelsiz’ olarak belirleme edecek. Bu şirketten yer parasının yanı sıra hasılat hissesi benzeri paralar da istenmeyecek. tertemiz durum kurulan illerde, var bütün haller kapatılacak. vaziyeti işleten şirketler, bütün iş yerlerini tespit edecek tek bedel üzerinden esnafa kiralayacak. Şirketler kiranın yanı sıra, halde esya alıp satan herkesten cirolarının yüzde 1’ine civarindan Ayrı olarak pay alacak. Ayrı olarak bu şirketler pazarlama, lojistik, ambalajlama, depolama benzeri hizmetler amaciyla de durum esnafından kazanç toplayacak. tertemiz düzenlemeyle sebze meyve fiyatlarının ucuzlatılmasından çok, iktidara yakın şirketlere tertemiz rant kapısı açılmak istendiği ifade ediliyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir