Yıldırım’ın makamına talip çok

  • 6 Months ago
  • 0

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterildikten ardindan tertemiz Meclis Başkanı amaciyla seçenek sürecine girilecek. Yıldırım’ın, adaylığının açıklama etmesi ile birlikte görevinden istifa edeceği ve en geç yılbaşından ardindan da Meclis Başkanlığı seçenek sürecinin tamamlanacağı belirtiliyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz hafta yaptığı müzakere ile birlikte Yıldırım’ın AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterileceği artık kesinleşmiş durumda. Kulislerde, Yıldırım’ın ekibinin İstanbul’da çalışmalara başladığı belirtilirken, AK Parti içinde de tertemiz Meclis başkanının kim olacağı sualine cevap aranıyor. Yıldırım’ın adaylık sürecinde Meclis Başkanlığından istifası ile alakalı yasal tek mecburiyet bulunmasa da, etik olarak bu görevini sürdürmesine parti içinde sıcak bakılmıyor. Yıldırım’ın da, adaylığı ile birlikte istifa etmesinin dahada doğru olduğunu düşündüğü belirtiliyor. Bu kapsamda, Yıldırım’ın adaylığının aralık ortasından ardindan açıklama etmesi ve derhal hemen peşinden da istifa edeceği kaydediliyor. Yıldırım’ın istifa etmesinden sonra, yenisi seçilinceye kadar, başkanlık görevini en ihtiyar Başkanlık Divanı Üyesi yürütecek. ama AK Parti kaynakları, aralık ayının sonuna civarindan veyahut en geç yılbaşından derhal ardindan tertemiz Meclis Başkanı amaciyla seçimlerin yapılacağını dile getiriyor.

MHP İLE İSTİŞARE EDİLECEK
Kulislerde, Yıldırım’dan boşalacak yer amaciyla AK Parti genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Grup Başkanı Naci Bostancı, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanvekili Mustafa Şentop, genel reis Yardımcısı yasamsal Yazıcı ve Daha önceki bakanlar İsmet Yılmaz ile Nabi Avcı’nın isimi geçiyor. Bu isimlerden Bostancı’nın Meclis Başkanı olmasının diğerlerine göre dahada çok olasılık olduğu belirtiliyor. AK Parti kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cenup Amerika dönüşünde, mahalli seçimlerde yapılacak işbirliği ile alakalı görüşeceği ulusalci devinim partisi genel Başkanı hükümet Bahçeli ile Meclis Başkanlığı konusunu da istişare edebileceğini dile getiriyor.

Türkiye Gazetesi

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir